Vafa   Vafa
صفحه اصلی محصولات پیوندها گفتگو و مشاوره تماس با ما محتوا عضویت عضویت محصولات سبد خرید

پروبیوتیک ها

 

 

 

پروبیوتیک ها

 

Probiotics

مرکز خدمات دارویی وفا

 


 

پروبیوتیک ها چه هستند؟

پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که به حفظ تعادل طبیعی ارگانیسمهای روده کمک می کنند . فلور  نرمال دستگاه گوارش انسان شامل حدود 400 نوع باکتری های پروبیوتیک است که رشد باکتری های مضر را کاهش داده و سلامت سیستم گوارشی را بالا می برند. بزرگترین گروه این باکتری های در روده باکتری های اسید لاکتیک است که لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس شناخته شده ترین آنهاست که به طور طبیعی در ماست فناوری نشده موجود است.   مخمر نیز یک ماده پروبیوتیک است. پروبیوتیک ها به عنوان مکمل های غذایی نیز در دسترس هستند.

 توصیه می شود پروبیوتیک ها برای درمان مشکلات معده و روده مورد استفاده قرار گیرند. اما فقط انواع خاصی از باکتری و مخمر در دستگاه گوارش دارای کارایی هستند و بررسی بیشتری لازم است تا مشخص شود کدامیک از پروبیوتیک ها (به تنهایی یا در ترکیب) در درمان بیماریها موثرند.

 
پروبیوتیک در چه مواردی کاربرد دارند؟

بسیاری از مردم از پروبیوتیک ها به منظور جلوگیری از اسهال، گاز، و گرفتگی و اسپاسم که توسط آنتی بیوتیک ها ایجاد می شود،استفاده می کنند. آنتی بیوتیک ها علاوه بر کشتن باکتری های مضر موجب از دست رفتن باکتری های مفید هم می شوند و کاهش باکتری های مفید می تواند منجر به مشکلات گوارشی شود. مصرف پروبیوتیک ها ممکن است کمک به جایگزینی باکتری های مفید از دست رفته کمک کند و به این ترتیب می تواند به جلوگیری و درمان اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها  کمک کند.

همچنین کاهش باکتری های سودمند می تواند منجر به عفونت های دیگر از قبیل عفونت های قارچی واژن و دستگاه ادراری، و علائمی مانند اسهال ناشی از بیماری های روده گردد.

بنابراین پروبیوتیک ها میتوانند در موارد زیر هم مورداستفاده قرار گیرند:
اسهال با علتی غیراز مصرف آنتی بیوتیک
کمک به پیشگیری از عفونت در دستگاه گوارش
کنترل  پاسخ سیستم ایمنی به عنوان مثال در  بیماری التهابی روده

انتفاع پروبیوتیک ها در سرطان روده بزرگ، عفونتهای پوستی، و سندرم روده تحریک پذیر در دست بررسی است

مصرف پروبیوتیکها چه عوارضی دارد؟

بیشتر پروبیوتیک همان باکتری هایی هستند که در دستگاه گوارش فرد موجودند. برخی از آنها از دیرباز مورد استفاده بوده ان و مردم آنها را در  غذاهای تخمیر شده  و محصولات لبنی طبیعی استفاده می کرده اند. بنابراین به نظر نمی رسد نظر نمی رسد بتوانند بیماریزا باشند. اما مطالعات بیشتر در مورد ایمنی پروبیوتیک ها در کودکان، افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف مورد نیاز است.

از محصولات پروبیوتیک موجود در ایران میتوان به بایوگایا اشاره نمود
       مرکز خدمات دارویی وفا                     

Webmd.com

 

 

 
نظرات
نام
ایمیل
* نظر
     
کلید واژه ها: پروبیوتیک ، باکتری، دستگاه گوارش ، مکمل ، معده ، روده ، اسهال ، لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، اسید لاکتیک
تعداد بازدید : 6920
مقالات مرتبط مقالات پربازدید
هوفاریقون>
آرتیشوک>
خواص دارویی گل مغربی>
هوفاریقون
خواص دارویی گل مغربی
آرتیشوک


ارسال ایمیل به وب دارو کنترل پنل